» » TRT - Anadolu'nun Gözleri

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

 

 

 TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

 
 


 

Belgeselde, alışılmış kent tanıtımı formu ile sınırlı kalınmayıp, kentteki, doğadaki, sosyal yaşamdaki değişim ve dönüşüm, özgün bir bakış açısıyla yansıtılmaya çalışılmıştır.  

Çekimler, 4 mevsim boyunca, 25 dakikalık bölümler halinde ileri teknolojik kamera ve ekipmanlar kullanılarak, konusunda yetkin bir ekip tarafından full HD/25P olarak gerçekleştirilmektedir. Kamera kullanımından ışık ve ses tekniğine kadar tüm ifade biçimlerinde, yaratıcı, yetkin bir görsel dil kullanılmış, sözlü bölümlerinde yaşayan Türkçenin özenli kullanımına dikkat edilmiştir. 

Çekimleri tamamlanan 7 bölümü aşağıdaki  fotoğrafçılardan oluşmaktadır:  

MARDİN ..........  Mehmet ÇELİK - Lütfi KAVAK 

Mısır’dan Hindistan’a kadar uzanan antik uygarlıklar coğrafyasının  merkezinde kurulmuş olan Mardin, tarihten gelen farklı dil ve dinlerin barış ve huzur içerisinde yaşam bulduğu bir kent. Bu değerlerini yıllardır tüm dünyaya gösteren Mardin’in, binlerce yıldır  süregelen kadim kültürü, özgün kent mimarisi, şahmaranı, telkârisi, taş ustalığı, Mehmet Çelik ve Lütfi Kavak’ın tanıklığında anlatılıyor 

ÇAMLIHEMŞİN .......... Hasan GÜLAS 

 Bir geri dönüşün öyküsü. İstanbul’a çalışmaya giden ve 50 yıl sonra metropolün karmaşasına dayanamayarak çocukluğunun geçtiği bulutların üzerindeki dağlara, eşsiz yaylara, buz gibi sularında balık tuttuğu derelere dönen Hasan Gülas’ın gözünden, Çamlıhemşin’in zorlu tabiat şartlarının yetiştirdiği hırçın ama sıcakkanlı insanları, onların öyküleri, müzikleri ve kültürleri anlatılıyor 

MUĞLA .......... Erdinç ÖZAL 

Sıcakkanlı insanları, eşsiz doğal güzellikleri ve kültürel değerlerine rağmen, Muğla, dünyaca tanınan ilçeleri Gökova, Marmaris, Bodrum, Fethiye’nin gölgesinde kalmış bir kent. Projede Muğla, kendine özgü mimarisini, mahalle aralarında yaşatılmaya çalışılan geleneklerini ve insan ögelerini fotoğraflarına konu edinen Erdinç Özal’ın gözünden anlatılıyor 

MUŞ ..........  Adem SÖNMEZ 

Hiç bir şey göründüğü gibi değil. Fotoğrafa yansıyan görüntülerin dışında başka bir gerçeklik var. Zorlu iklim ve coğrafyanın getirdiği güç yaşam koşulları, bambaşka bir kültür zenginliği yaratmış Muş’da...  Belgesel, "Doğunun Evliya Çelebisi” Adem Sönmez ve onun gözünden görünen/görünmeyen gerçekliği anlatıyor 

KARS .......... Yıldırım ÖZTÜRKKAN - Vedat AKÇAYÖZ 

Kafkasların Anadolu’ya açılan kapısı olma özelliğini taşıyan, farklı  etnik  grupları ve mezhepleri barındıran, zengin ve renkli bir kültüre sahip olan Kars, savaş yorgunu olmasına rağmen, amaç edindiği barış felsefesini yaşama  biçimine yansıtmaya çalışıyor. Binlerce yıllık kültürel geçmişinin zenginleştirdiği insanları, hoşgörülerini, mimarisini, tarihi Vedat Akçayöz ve Yıldırım Öztürkkan’ın gözünden yansıtılıyor. 

KARABÜK .......... Gülcan ACAR 

1938 de üç haneli bir köy iken, Cumhuriyetin ilk sanayi hamlesi olarak kurulan demir çelik fabrikası ile modern bir Cumhuriyet kentine  dönüşümünü  anlatıyor belgesel. Hemen yanı başında, akılcı yerleşimin sergilendiği bir  manzara ile UNESCO dünya mirâsı olmasının haklı gururunu taşıyan   Safranbolu,  kendine özgün mimari ve yaşam tarzı, gelenekleri, sıcakkanlı   insanları, doğal güzellikleri kentte yaşayan, yetişen ve dünyaya açılan çalışmaları ile Gülcan Acar’ın fotoğrafları ve onu besleyen kültürel damarları  anlatıyor. 

ŞAVŞAT .......... Zafer GÜNGÜT 

Şavşat, sınırda yer alan bir kent olmasının getirdiği çok kültürlü yaşamı ve  zamanın getirdiği değişimleri bir karmaşa olarak değil, zenginlik olarak yansıtıyor kent yaşamına.Değişimdeki bu zenginlik ve  uyumun, dünya ölçeğinde "Sakin Kent” ünvanı ile taçlandırı1dığı kentin geriye dönük belleği ve bugünü Zafer Güngüt’ün tanıklığında dile geliyor. 

Belgesele konu olan fotoğrafçılar, fotoğraf serüvenlerine, doğup büyüdükleri o yerlerde, kimi mesleki, kimi de hobi olarak başlamış, zaman içerisinde yaşama biçimine dönüştürmüş öncü kişilerdir.  

Seçilen fotoğrafçıların ortak paydası; farklı coğrafya, iklim ve zaman diliminde dünyayı algılama biçimi ve kendini dışa vurma yolu olarak fotoğraf dilini kullanmaları ve bu yolda uzun zaman kat etmeleridir.  

 


 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

TRT - Anadolu'nun Gözleri

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 


Tıkla Özel Üye Ol!

<< Onceki konu *------------------------------------------*----------------------------------------* Sonraki konu >>

Uptobox sitesinden indirme yapamıyorsanız Buraya.. tıklayarak ücretsiz hesap açınız
b
i
u
s
|
left
center
right
|
emo
color
|
hide
quote
translitBelgesellerim.com Sitemizin içeriğinde paylaşılan tüm içeriklerin hiç birisi kendi sunucularında barınmamaktadır. Telif Haklarına Saygılı Olmayı Amaç Edinmiştir. Bu sitede kullanılan metaryellerin tamamı tanıtım amacı ile kullanılmaktadır.